top of page
MicrosoftTeams-image (30).png

Výročí 17. listopadu připomínáme fotografickým záznamem významné výstavy neoficiálního umění z konce 80. let „Forum 88" Možnosti prostoru, která se odehrála v hale č. 11

18. listopadu

Na konci osmdesátých let 20. století, kdy odpor vůči vládnoucímu režimu v ČSSR sílil, se v Pražské tržnici odehrála výstava Forum ‘88. Možnosti umění v prostoru. V Hale 11 svá díla tehdy vystavilo 34 českých i slovenských umělců a umělkyň, mezi nimi například Kurt Gebauer, Olbram Zoubek, Jaroslava Severová, Jiří Sozanský, Michael Rittstein nebo Stanislav Kolíbal. K výročí 17. listopadu budou v kontejneru na náměstí v Pražské tržnici vystaveny dosud nezveřejněné fotografie z výstavy od Hany Hamplové a videa, v nichž umělci komentují výstavu i dobu jejího vzniku. 

 

Na tehdejší umělecké scéně šlo o významný a odvážný počin. Výstava se stala jakýmsi předstupněm dalšího uměleckého rozvoje po roce 1989 a sehrála roli ve formování uměleckých skupin, mezi něž patřili například Zaostalí. Většina uměleckých objektů vznikla přímo pro výstavu Forum 88 a na míru prostorám Tržnice, což byl ojedinělý a atraktivní koncept, lákající i širokou veřejnost. Vernisáže se tehdy zúčastnilo 900 lidí. Tehdější Československá televize i Rudé Právo se výstavu snažili dehonestovat, což ovšem spíše podpořilo její atraktivitu. 

 

„Původně jsme měli v plánu celou výstavu v Pražské tržnici zrekonstruovat, ve spolupráci se studentkami Ústavu pro dějiny umění u 125 let od založení areálu v loňském roce. Tento záměr bohužel naprosto zhatila pandemie a momentálně hledáme nové cesty, jak tento záměr uskutečnit,“ okomentoval současnou situaci Michal Tošovský, kurátor rozvoje Pražské tržnice. 

 

K výročí 17. listopadu tedy výstavu připomene alespoň expozice dosud nezveřejněných fotografií auorky Hany Hamplové v informačním kontejneru na hlavním náměstí Tržnice. 

 

Kromě fotografií bude možné shlédnout dvě videa, v nichž zúčastnění umělci popisují okolnosti vzniku výstavy, svá díla i atmosféru posledních let komunistického režimu. Ve videích vystupují Jaroslava Severová, teoretička umění Marie Klimešová, Jiří Sozanský, Michael Rittstein, Kurt Gebauer, Klimešová, Klimeš, Stanislav Kolíbal i autorka fotografií, Hana Hamplová. 

 

Výstava bude v kontejneru k vidění do března 2022 a je volně přístupná 24 hodin denně. 

Webové stránky projektu: www.forum88.cz

bottom of page